Warsztaty dla dzieci i dorosłych

Program

 • Zeszyt do poezji
  sobota, 14 października 2017, godz. 12.00
  warsztaty rodzinne (dzieci 5–12 lat)
  prowadzenie: Maria Marszałek, Adriana Myśliwiec
  zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl

 • Soplicowo Archiwum
  sobota, 21 października 2017, godz. 11.00–15.30
  warsztaty międzypokoleniowe – 10 par (grup) rodzinnych: dziadkowie i wnuki
  prowadzenie: Marta Przybyło-Ibadullajev, Zuzanna Zasacka (Fundacja Archeologii Fotografii)
  zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl

 • Odciskanie świata
  październik 2017 
  warsztaty fotograficzne dla uczennic z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu
  prowadzenie: Alicja Kielan
  zapisy zamknięte

* * * *

Zeszyt do poezji

sobota 14 października 2017, godz. 12.00
warsztaty rodzinne (dzieci 5–12 lat)
prowadzenie: Maria Marszałek, Adriana Myśliwiec

wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl

Czy poezję można również oglądać? Czy to prawda, że ciągle używamy metafor, nawet o tym nie wiedząc? Czy dobry wiersz musi mieć słowa? Dlaczego łatwiej nam się zapamiętuje to, co się rymuje? I co wspólnego mają z tym Mickiewicz i Różewicz? Wszystkiego dowiemy się podczas warsztatu, w trakcie którego będziemy pracować z specjalnym zeszytem do poetyckich zadań specjalnych zaprojektowanym na Festiwal Tradycji Literackich.

* * * *

Soplicowo Archiwum

sobota, 21 października 2017, godz. 11.00–15.30
warsztaty międzypokoleniowe
prowadzenie: Marta Przybyło-Ibadullajev, Zuzanna Zasacka / Fundacja Archeologii Fotografii

wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl
Liczba uczestników ograniczona: 10 par (grup) rodzinnych (dziadkowie i wnuki 7–12 lat).

Tematem warsztatów jest fotografia pamięci oraz działania związane z prowadzeniem domowego archiwum. To osoby starsze (chociaż nie tylko one) często opiekują się rodzinnymi pamiątkami. Specjaliści z Fundacji Archeologia Fotografii pokażą uczestnikom, w jaki sposób dbać o fotografie, w jaki sposób je opisywać i katalogować. W czasie warsztatów będzie też okazja do podzielenia się wspomnieniami i opowiedzenia wnukom i innym uczestnikom rodzinnych historii.

Spotkanie będzie składało się z części teoretycznej i praktycznej. Na etapie zapisów poprosimy uczestników, by przynieśli swoje zdjęcia z przeszłości (najlepiej dziadków z dzieciństwa i dzieci, kiedy były kilka lat młodsze), na miejscu je zeskanujemy i wydrukujemy reprodukcje. Każdy uczestnik dostanie „pomocnik” z pytaniami do przyniesionych zdjęć. Pytania pomogą spojrzeć inaczej na znane fotografie.

W części praktycznej skupimy na łączeniu tekstu z obrazem i tworzeniu narracji fotograficznej. Wykorzystamy do tego kilka technik, m.in. technikę fotomontażu. Będziemy obserwować i dochodzić do tego, ile potrafimy wyczytać z fotografii, co pamiętamy, a co wiemy. Na ile pamięć nas zwodzi? Czy zdjęcie może być źródłem wiedzy?

Fundacja Archeologia Fotografii to pierwsza tego typu instytucja w Polsce. Powstała w sierpniu 2008 roku w odpowiedzi na realną potrzebę ochrony i wydobycia na światło dzienne archiwów po czołowych polskich fotografach. Do jej celów statutowych należy również inicjowanie projektów artystycznych i badawczych na bazie archiwów. Fundacja prowadzi również ożywioną działalność edukacyjną.

* * * *

Odciskanie świata

październik 2017
warsztaty fotograficzne dla uczennic z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu
prowadzenie: Alicja Kielan

brak zapisów, grupa zamknięta

W czasie prawie trzydziestu godzin warsztatowych uczestnicy będą tworzyli artystyczną fotodokumentację wrocławskich miejsc związanych z Tadeuszem Różewiczem, takich jak Ogród Zoologiczny, Ogród Botaniczny, Domek Miedziorytnika.

Alicja Kielan – fotografka mieszkająca we Wrocławiu. Stale współpracuje z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej oraz z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (program rezydencji artystycznych). Prowadziła warsztaty fotograficzne w ramach Młodzieżowej Pracowni Opowieści. W maju 2016 zrealizowała dokument fotograficzny o Berlinie, zakończony publikacją Wrocław i Berlin. Historia wzajemnych oddziaływań. Swoje prace pokazywała m.in. w ramach Month of Photography EMoP 2016 w Berlinie oraz TIFF 2016 we Wrocławiu oraz publikowała podczas Midnight Show IV oraz magazynach „BIURO” czy „Szum”.